تازه های اخبار تازه های اخبار

اولین گردهمایی روسای شعب استان سیستان و بلوچستان با رویکرد تشریح سیاست های اعتباری و بررسی ارزیابی عملکرد سال 97 برگزار گردید.

، اولین گردهمایی روسای شعب استان با حضور مدیر شعب ، روسای دوایر مدیریت و روسای شعب سطح استان در محل سالن کنفرانس مدیریت برگزار گردید.

اولین گردهمایی روسای شعب استان با حضور مدیر شعب ، روسای دوایر مدیریت و روسای شعب سطح استان در محل سالن کنفرانس مدیریت برگزار گردید.
محمدرضا جعفری مدیر شعب استان ضمن گرامیداشت ماه مبارک رمضان و آرزوی بهره مندی از برکات این ماه مبارک ،بیان نمود :
عملکرد مدیریت شعب در سال 97 با تمام فراز و نشیب هایی که وجود داشت قابل قبول بوده است .در سال 97 اهداف جذب منابع بصورت کامل محق نگردید ولیکن در کاهش هزینه ها و افزایش درآمد تقریبا عملکرد مثبتی را استان ثبت نمود.
 با تلاش همکاران در سطح کشور منابع کل بانک  6 درصد رشد داشته است و در مقایسه با سال 96 که 22 درصد رشد منابع را شاهد بوده ایم این روند کاهشی بوده است.عملکرد مدیریت شعب استان نیز در سال97 در بخش جذب منابع نسبتا قابل قبول می باشد و در بین سایر مدیریت های شعب کشور،درمیانه های جدول قرار داریم.در بخش پرداخت تسهیلات مدیریت شعب استان با پرداخت 258 هزار میلیارد تسهیلات شاهد رشد 12 درصدی بوده است .
باید عنوان نمایم در شاخص های عملکردی مدیریت شعب با تلاش همکاران 18 شاخص عملکردی با تحقق 75 درصد هدف ،در منطقه سبز قرار گرفته است و  از 22 شاخص دیگر نیز 8 شاخص با تحقق هدف حداقل 50 درصدی دارای عملکرد  مثبت  می باشد .
همچنین باید عنوان نمایم  در سال 98 ، بخش وصول مطالبات معوق دارای اهمیتی بیشتر خواهد بود به ویژه بحث کاهش ریالی مطالبات معوق و در ارزیابی عملکرد نیز سهمی افزایشی نست به سال قبل را به خود اختصاص خواهد داد و آنچه مسلم است در سال جدید تمرکز فقط بر بهبود
NPL کلی خواهد بود.
در سال 98 در بحث های مالی  و اثر آن بر ارزیابی عملکرد تغییراتی را شاهد خواهیم بود و بدین شکل صدور ضمانت نامه های جدید و تمدید ضمانت نامه نیز بعنوان یک شاخص،موثر بر ارزیابی عملکرد خواهد بود .
طی همایش مدیران ارشد بانک، جناب آقا ی قاسمی عضو محترم هیات مدیره در خصوص سیاست های اعتباری تاکیداتی  را بیان نمودند. در وهله اول ایشان عنوان نمودند ، تغییرات سال جاری بر اساس نظرات مدیریت های شعب پایه گذاری شده است.همچنین بیان نمودند حدود اختیارات مدیریت های شعب و شعب بین 25 تا 30 درصد افزایش داشته است به ویژه در بحث صدور ضمانت نامه ها برجسته تر است.
طی همایش مدیران در بحث پرداخت تسهیلات بدون سپرده جناب آقای قاسمی بیان نمود : عملیاتی شدن پرداخت تسهیلات بدون سپرده مشروط به جذب منابع می باشد که با عنایت به سیاست های اعتباری سال جدید که پرداخت تسهیلات را مرتبط به افزایش جذب منابع در سپرده های مختلف نموده است و بر اساس رشد منابع  آن حساب و وصول مطالبات معوق می توانیم نسبت به پرداخت تسهیلات مرتبط با آن اقدام نماییم لذا روسای شعب باید از ابتدای سال جاری با برنامه ریزی هدفمند بر اساس تجربیات پرداخت تسهیلات در هر یک از شعب ، اقدامات موثری را در این راستا پیگیری نمایند .
افزایش مدت باز پرداخت تسهیلات به هیچ عنوان به نفع بانک نمی باشد و روسای شعب سعی نمایند در زمان تقسیط، تسهیلات گیرندگان را به کاهش مدت تقسیط ترقیب نمایند تا برگشت منابع بانک در زمان کوتاه تری صورت گیرد.در سال 97 بانک قراردادی را با شرکت بازآفرینی فضای شهری به تعداد 100 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده شهری منعقد نموده است که طی سال جاری روند پرداخت تسهیلات آن اجرایی می شود .
رویکرد دولت بر اساس رونق دادن پرداخت تسهیلات به واحد های درون شهری می باشد زیرا امکانات زیربنایی فراهم است.همچنین جناب آقای قاسمی تاکید داشتند برنامه ریزی گردد تا پرداخت تسهیلات بیشتر بر روی واحد های میان متراژ صورت گیرد.
در ادامه ایشان تاکید ویژه ای بر تقویت حساب ممتاز نمودند و بیان کردند :  حساب ممتاز حداقل 58 درصد از سپرده های بانک را به خود اختصاص داده است لذا باید با پرداخت تسهیلات بر مبنای اوراق حق تقدم و تسهیلات توام با اوراق مذکور سعی شود حساب ممتاز تقویت گردد .
در حوزه اعتباری می توان بیان کرد 75 درصد تصمیمات اعتباری توسط شعب اخذ می گردد و 5 درصد این تصمیمات به کمیته عالی اعتباری در مرکز ارجاع داده می شود و مابقی  در کمیسیون اعتباری مدیریت  های تصمیم گیری می شود لذا تاکید می شود در پرداخت تسهیلات نسبت به اعتبار سنجی دقیق اقدام شود .
در ادامه جعفری بیان نمود: در سال جاری احتمال تمدید قراردادها بسیار اندک است لذا باید مسوولین شعب اطمینان کافی از اتمام پروژه در زمان مشخص را مد نظر قرار دهند  و باید ا ضافه نمایم  برای اولین بار در سال جاری، بجای تمدید زمان قرار داد ها نسبت به اعطای زمان محدود اقدام خواهد شد .
همچنین بر اساس تاکید های وزیر راه و شهر سازی در سال جاری باید تمام واحد های مسکن مهر تعیین تکلیف شوند .که خواستارم روسای شعب با تمام توان خود تلاش نمایند به هر نحوی پرونده های طرح مسکن مهر تعیین تکلیف شود.ستاد نیز در این امر با تمام توان خود همراه با شعب تلاش خواهد نمود.
در مورد مطالبات معوق نیز اگر بخواهیم از منظر کلی به آمار بانک نگاهی بیندازیم باید عنوان نمایم کاهش ریالی مطالبات معوق در سال قبل محقق نگردید ولیکن از لحاظ تعداد 52 هزار پرونده کاهش یافته است و می توان گفت سهم هر شعبه بطور متوسط 827 پرونده بوده است .
در ادامه جلسه سیاست های اعتباری سال 98 توسط آقای زراعتی معاون مدیر شعب و آقای خسروی ریاست دایره اعتباری مدیریت شعب ، تشریح گردید .

شایان ذکر است در انتهای همایش از روسای شعب موفق در ارزیابی عملکرد سال 97 ، آقایان حسین قاسمی ریاست شعبه امام خمینی (ره) چابهار،علیرضا جهانتیغی ریاست شعبه مولوی زاهدان ،اصغر دستیار ریاست شعبه صدف چابهار، ولی محمد نارویی ریاست شعبه شهدای زاهدان ،غلامرسول شهرکی ریاست شعبه چهارراه رسولی، حسن ملایی ریاست شعبه شهید میرحسینی زاهدان ،عبدالمجید رحمانی ریاست شعبه سراوان ، حسن نیکبخت ریاست شعبه هیرمند زابل ، محسن نارویی ریاست شعبه مرکزی ایرانشهر با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تقدیر و قدردانی شد.

آخرین بروزرسانی 1398/9/10