تازه های اخبار تازه های اخبار

عملکرد بانک مسکن استان سیستان و بلوچستان در طرح مسکن مهر

بانک مسکن استان سیستان و بلوچستان به موجب دستورالعمل های ابلاغی از سوی مرکز نسبت به پرداخت و اعطای تسهیلات برای احداث و تکمیل پروژه های مسکن مهر اقدام می نماید .

در خصوص آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات مسکن مهر تا تاریخ 1393/8/8 بدین ترتیب است تعداد کل واحدهای معرفی شده به بانک 31051 وا حد مسکونی کل واحدها معرفی شده به مبلغ 5.040.000.000.000 ریال موفق به انعقاد قرار داد شده است از ابتدای اجرای طرح مسکن مهر از تعداد 31.051 حدود 17427 واحد مسکونی فروش اقساطی شده است از ابتدای سالجاری نیز 3215 واحد مسکونی فروش اقساطی شده است . تعداد 55 پروژه در قالب تعاونی مسکن مهر به تعداد 3.185 واحد مسکونی تحویل اعضا و کارت قسط تحویل گردیده است . در بخش ساخت مسکن مهر 18.620 واحد به مبلغ 3.837 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است و همچنین در بخش بافت فرسوده 1200 واحد به مبلغ 208.206.000.000 ریال تسهیلات پرداخت شده و ضمناً در راستای اهداف دولت و بهبود وضعیت مسکن روستایی تسهیلات در بخش مسکن روستایی 11.231 واحد به مبلغ 994.925.000.000 ریال پرداخت شده و بانک مسکن استان اعلام آمادگی کامل دارد که هر پروژه ای که دارای قرار داد مشارکت مدنی فی ما بین باشد و ازپیشرفت فیزیکی مطلوب برخوردار باشد در اسرع وقت و بر اساس پیشرفت فیزیکی سهم الشرکه متعلقه تسهیلات پرداخت نماید و چنانچه واحدهای مسکونی مهر از پیشرفت فیزیکی برخوردار نباشند طبق دستورالعمل های مربوطه امکان اعطای تسهیلات به آنها میسرنمی باشد . در خصوص پروژه های نیمه تمام مسکن مهر که دارای دستور مقام عالی وزرات باشند .

از طریق راه و شهر سازی به بانک معرفی شوند می توانند از تسهیلات متمم بابت افزایش سقف تسهیلات بهره مند شوند . بعضی از پروژه های مسکن مهر که سازنده پس از کلنگ زنی پروژه را رها کرده است و هیچگونه عملیات ساختمانی انجام نداده است لذا به این گونه پروژه ها تسهیلات پرداخت نمی گردد . تعداد زیادی واحد مسکونی تکمیل و آماده واگذاری داریم که آماده فروش اقساطی می باشند لیکن به دلیل نبود زیر ساخت ها واگذار نشده است و به مرحله فروش اقساطی هم نمی رسد .

بر اساس اعلام مرکز و وزیر محترم راه و شهرسازی مقرر شده تعداد 700 هزار واحد مسکونی در سال جاری فروش اقساطی شود که سهم استان سیستان و بلوچستان 7 هزار واحد مسکونی می باشد اما تا کنون متاسفانه تعداد 3597 واحد مسکونی فروش اقساطی شده که فاصله زیادی با تعداد تعیین شده دارد .بانک مسکن استان آمادگی فروش اقساطی هر تعداد پرونده که از سوی راه و شهرسازی بنیاد مسکن- شهر جدید رامشار معرفی شود را دارد و بعضی از پرونده ها برای فروش اقساطی با مشکلاتی مواجه شده است که این مشکلات به بانک مسکن باز نمی گردد . هم چنین با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در تسریع واحدهای مسکن مهر عزم بانک مسکن و راه و شهر سازی استان این است که هر چه سریعتر مشکلات مسکن مهر مرتفع و واحدها واگذار شوند .

لازم به ذکر است مدت دوران مشارکتی مدنی و فروش اقساطی 20 سال تعیین شده است . سرعت در تکمیل واحدهای و واگذاری به خریداران واحدها منجر به کوتاه تر شدن مدت دوران مشارکت ، سود دوران مشارکت مدنی و به تبع آن افزایش دوران باز پرداخت اقساط شده و موجب کاهش مبلغ قسط متقاضیان می شود . در پایان از همشهریان عزیز استانی در خواست می شود . که در پرداخت اقساط مسکن خود به موقع اقدام نمایند تا مشمول جریمه تاخیر نشوند و بانک مسکن استان نیز بتواند از محل وصول اقساط سایر پروژه ها را به سرانجام برساند .

 

آخرین بروزرسانی 1394/4/23