بانک مسکن محور اصلی اقدامات عملی برای احیای بافت های فرسوده استان است

مدیر کل راه و شهرسازی در دیدار با مدیر شعب کردستان:

بانک مسکن محور اصلی اقدامات عملی برای احیای بافت های فرسوده استان است

جلال الدین سلیمی مدیر شعب استان کردستان در راستای هم افزایی جهت احیای بافتهای فرسوده و بررسی مشکلات واحدهای باقيمانده مسکن مهر با محمد صديق ثابتي مديركل راه و شهرسازي استان كردستان ديدار و گفتگو كرد.

به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب استان کردستان، جلال الدين سلیمی مدير شعب استان كردستان با تاکید بر همکاری کلیه دستگاههای اجرایی برای احیای بافت‌های فرسوده شهری، گفت: بانک مسکن اصلی ترین سرمایه گذار در حوزه فعالیت‌های عمرانی در سطح شهرها و روستاهاست و به عنوان یک بانک تخصصی و توسعه ای، بالاترین مانده پرداخت تسهیلات را در حوزه مسکن در کشور دارد

.سلیمی درادامه بر حفظ بافت های سنتی و تاریخی استان در کنار نوسازی مناطق بافت فرسوده تأکید کرد و افزود:با توجه به اینکه حجم وسیعی از بافت های فرسوده در شهر ها را بافت های سنتی  و تاریخی در مراکز شهری تشکیل می دهد می توان با بازسازی این مناطق و ایجاد جاذبه های گردشگری در کنار حفظ بافت های فرسوده و تاریخی ، موجبات جذب گردشگر به استان را نیز فراهم نمود.

مدیر شعب بانک مسکن کردستان ، مشارکت و توان سرمایه گذاری را  به عنوان دو ویژگی مهم بانک مسکن برشمرد و تصریح نمود: یکی از بهترین راههای تامین مالی طرح های بهسازی و نوسازی شهری خصوصا طرح ملی بازآفرینی شهری ، جذب سرمایه گذاران خرد و کلان برای این طرح ها است و بانک مسکن نیز ضمن حمایت از این سرمایه گذاران ، با پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی می تواند مکمل بسیار موثر و خوبی برای سرمایه گذاری در استان و احیای بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری  باشد.

وی درخصوص اعتبارات بخش بافت فرسوده اظهار داشت :سال گذشته بانک مسکن در استان در بخش بافت فرسوده 441 فقره تسهیلات سهمیه گرفت که متاسفانه  فقط 194 فقره از سهیمه مذکور جذب شده بود.

مدیر شعب استان کمترین آمار جذب تسهیلات را در بخش بافت فرسوده در سال 98 را متعلق به استان کردستان عنوان کرد و افزود :این آمار اثر منفی هم برای سرمایه گذاری در استان دارد که با بررسی‌های به عمل آمده از دیدگاه سرمایه گذاران، دلایل عمده عدم موفقیت این طرح، پیچیدگی مقررات ادارات زیر مدخل و سردرگمی سرمایه گذاران، عدم استقبال خریداران با قیمت های عرفی بازار در بافت فرسوده، بالابودن هزینه های سربار پروژه و وجود مشکلات و صعبی کار در حوزه بافت فرسوده بوده است.

وی دلایل موفقیت استان‌هایی دیگر در جذب تسهیلات بافت فرسوده، ارتباط بسیار خوب بین ادارات ذیربط بیان کرد و تصریح نمود: در استان کردستان این ارتباط بین بخشی به عنوان یک حلقه مفقوده در پرداخت تسهیلات بافت فرسوده وجود دارد و سردرگمی در کریدورهای ادارات یکی از موانع اصلی است.

سلیمی در پایان با اشاره به اینکه امسال بانک مسکن در سراسر کشور پرداخت تسهیلات 100 هزار واحد مسکونی در طرح اقدام ملی را تعهد کرده است، تاکید کرد: امیدواریم استان کردستان هم هرچه سریع تر میزان سهمیه واحدهای بافت فرسوده را جذب کند.

وی در ادامه به تعیین تکلیف واحدهای باقیمانده مسکن مهر بعنوان یکی از اهداف دولت و بانک در سال 98 یاد کرد و ابراز داشت:  برگزاری جسات کارشناسان اداره کل راه و شهرسازی و بانک با تعاونیهای مسکن مهر و شناسایی مشکلات و راه کارهای اساسی در جهت حل آن و نیزی پی گیری از طریق مدیران استانی و فراستانی می تواند در تعیین تکلیف واحدهای باقیمانده مسکن مهر موثر و سازنده باشد.

در ادامه این نشست محمد صدیق ثابتی مدیرکل راه و شهرسازی استان ضمن ابراز خرسندی از حضور مدیر شعب استان در این اداره کل، از بانک مسکن بعنوان بازوی اصلی دولت در توسعه بخش مسکن خصوصا احیایا بافتهای فرسوده و ناکارآمد یاد کرد و گفت: بانک مسکن محور اصلی اقدامات عملی برای احیای بافت های فرسوده استان است

ثابتی از آمادگی اداره کل راه و شهرسازی جهت همکاری همه جانبه با بانک مسکن خبر داد و تصریح نمود: اداره کل راه و شهرسازی از تمام ظرفیتها برای معرفی حساب صندوق مسکن یکم و افتتاح این حساب برای متقاضیان استفاده خواهد نمود.

وی همچنین بر تعیین تکلیف واحدهای باقیمانده مسکن مهر از طریق برگزاری جلسات کارشناسی بانک و اداره کل راه و شهرسازی و نیز پی گیری از طریق مدیران استانی و ملی تاکید کرد.

آخرین بروزرسانی 1399/12/12