اماکن تاریخی و دیدنی استان اماکن تاریخی و دیدنی استان

فلات اردبیل در شرقی‌ترین قسمت شمال غرب ایران به عنوان قطعه‌ای از بهشت زمینی با بسیاری از ویژگی‌های طبیعی و تاریخی، مقصد خیل عظیمی از مسافران و گردشگران است. هر چند شهرت دیرینه اردبیل به داشتن هوای خنک، عامل مهمی است که هزاران نفر از ساکنان ایران را در فصول مختلف به ویژه تابستان به این دیار روانه می‌کند، ‌استان اردبیل به عنوان مجموعه‌ای از شگفتی‌های طبیعی و یادمان‌های تاریخی، جاذبه‌های فراوانی را در خود جای داده است‌بقعه حضرت شیخ العارفین سید صفی‌الدین اردبیلی و بقعه شیخ کلخوران ‌از دیگر جاذبه های تاریخی و دینی و نماد معماری اسلامی-ایرانی ‌است که همواره در طول تاریخ، ‌‌زیارتگاه بسیاری از عارفان و سالکان محسوب شده است.

مجموعه بقعه شیخ صفی نگین آثار باستانی اردبیل

مجموعه تاریخی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان نگین بناهای باستانی این استان در مرکز شهر اردبیل و در میدان عالی قاپو با داشتن جنت‌سرا، شربت خانه، چینی‌خانه، گنبد الله الله و مقابر خاندان صفوی یکی از 10 اثر مهم باستانی ایران زمین محسوب می‌شود. ساخت این مجموعه در نوع خود بسیار جالب منحصر به فرد است. این بقعه با فرم‌های معماری سنتی ایران، کاربری متنوعی از جمله کتابخانه، مسجد، مدرسه، بقعه و ... دارد. مسیر دسترسی به بقعه شیخ از 7 بخش، به نشانه 7 وادی عرفان تصوف تشکیل شده که با 8 دروازه، به نشانه 8 نگرش تصوف از هم جدا شده‌اند. نما و فضای داخلی بقعه و تزیینات فراوان آن به خوبی باقی مانده‌اند و مجموعه چشمگیری از دست سازهای قدیمی را می‌توان دید. بقعه شیخ صفی‌الدین مجموعه‌ای نادر از اجزای معماری اسلامی در قرون وسطی به شمار می‌رود.

بقعه شیخ کلخوران

بقعه شیخ کلخوران که متعلق به امین‌الدین جبرییل؛ پدر شیخ صفی الدین اسحق جد سلاطین صفوی است در روستای کلخوران اردبیل واقع شده است. تاریخ بنای اولیه بنا به نیمه اول قرن دهم هجری قمری مربوط است و در محوطه‌ای که بناهای متعدد دارد محصور است. مجموعه بازار تاریخی و مسجد جمعه در اردبیل، مقبره شیخ حیدر و قلعه‌های دیو، قهقهه و کهنه در مشگین شهر، قیز قلعه و شاه تپه در شهرستان گرمی و هفت تپه در خلخال و ده‌ها منزل و بنای باستانی کوچک دیگر نیز در گوشه و کنار این استان تاریخی وجود دارند که دیدار از آن‌ها به علاقه مندان؛ آرامش معنوی می‌بخشد. تغییرات جوی و تنوع اقلیمی
نام اردبیل از گذشته‌های دور، خنکای تابستان در کوچه و پس کوچه‌های قدیمی، بوستان‌ها و پارک‌های امروزی، باغچه‌های پردرخت در منازل قدیمی، کرانه‌های سرسبز رودخانه پرآب بالخلو، دریاچه مواج شورابیل و ده‌ها پدیده کم نظیر دیگر در ذهن مردم این منطقه و نیز افرادی که دست‌کم ‌ساعاتی در این شهر زندگی کرده‌اند را تداعی می‌کند.


‌جنگل فندقلو-تفرجگاهی طبیعی با درختان درهم تنیده فندق

تفرجگاه جنگلی فندقلو در 10 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نمین با مناظر دل انگیز طبیعی همه ساله پذیرای ده‌ها هزار نفر از گردشگران است.

 

 

 

 

 


نیور، دریاچه‌ای شگفت در دل کوهستان

دامنه‌های رنگارنگ رشته کوه باغرو در 35 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل، دریاچه‌ای زیبا موسوم به نیور را در دل خود جای داده است که مجموعه‌ای از شگفتی‌های طبیعی به شمار می‌آید.
این دریاچه با حدود 2 هزار و 500 متر ارتفاع از سطح دریا از زیبایی و تنوع منحصر به فرد زیستی برخوردار است.

 

 

 

 


شورابیل - دریاچه استثنایی اردبیل

دریاچه شورابیل در اردبیل که در گذشته‌های نه چندان دور لجن‌هایش بیماران را شفا و محیط طبیعی وصف ناپذیرش روان انسان را آرامش می‌بخشید امروزه به یکی از مکان‌های تفریحی و گردشگری داخل شهر اردبیل تبدیل شده است‌.
سبلان - کوهی به بلندای تاریخ و تابلویی زیبا از هستی
تلاقی جریان آب از عمق دره با صدای برخورد ملایم نسیم به صخره‌هایی که چون تیغ‌های سنگی رنگارنگ سقف آسمان را شکافته‌اند زمزمه آرامش بخشی را در سکوت کوهستان به وجود آورده است تا قصه دراز سبلان یا بام آذربایجان را در اندک زمانی به دوست‌داران طبیعت نقل کند.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
اندبیل خلخال - مکانی سیاحتی برای تمام فصول


روستای کوهستانی و زیبای اندبیل از توابع بخش مرکزی شهرستان خلخال نیز که پیست اسکی اندبیل در آن قرار دارد در یک کیلومتری شمال شرقی شهر خلخال و 110 کیلومتری مرکز استان (اردبیل) واقع است. در سال های گذشته چندین جشنواره ورزش‌های زمستانی در این منطقه برگزار شده و هنرمندان و ورزشکاران مختلفی از سراسر کشور در آن حضور یافته اند.

 

 

 

 

 

استخرهای معدنی بخارآلود سرعین، درمانگر بیماری‌ها


سرعین در 25 کیلومتری غرب اردبیل و در دامنه کوه سبلان یکی از نقاط بسیار مهم سیاحتی این استان و نیز یکی از 10 مرکز مهم گردشگری ‌ایران محسوب می‌شود. این شهر به تنهایی بخش عمده‌ای از ‌گردشگران استان اردبیل را به خود اختصاص داده ‌و شاید علاوه بر آب و هوا و طبیعت دل‌انگیز این استان نام سرعین است که منطقه را به عنوان سیاحتی مطرح کرده است.